Тулгар төрийн 2223, Их Монгол Улсын 808, Ардын хувьсгалын 93 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадам сайхан болж өндөрлөлөө.
Нар хур тэгширсэн Монгол наадмынхаа хөтөлбөрийг эх орондоо байгаа болон дэлхийн өнцөг булан бүрт амьдран суугаа Монгол түмэндээ шуурхай хүргэхээр Үндэсний портал GoGo.mn сайтын хамт олон хичээн ажиллалаа.
Ингээд та бүхэндээ Үндэсний их баяр наадмын эрийн гурван наадмын ТОЙМ-ыг хүргэж байна, хүлээн авна уу.
ХҮЧИТ БӨХИЙН БАРИЛДААН
Үндэсний бөхийн барилдаанд хүчит 512 бөх барилдсанаас НАЧИН цолтон 5, ХАРЦАГА цолтон 1, ГАРЬД цолтон 1, АРСЛАН цолтон 1 төрлөө.
Шинээр төрсөн НАЧИН цолтнууд:
- Говь-Алтай аймгийн харьяат аймгийн арслан Б.Суманчулуун
- Төв аймгийн Баяндэлгэр сумын харьяат аймгийн хурц арслан Ч.Батчулуун
- Цэргийн арслан Б.Бадамсүрэнг
- Архангай аймгийн харьяат, аймгийн арслан Н.Адьяабат
- Завхан аймгийн Алдархаан сумын харьяат аймгийн арслан Л.Лха-Очир
Шинээр төрсөн ХАРЦАГА цолтон:
Ховд аймгийн чандмань сумын харьяат Улсын начин Б.Пүрэвсайхан
Шинээр төрсөн ГАРЬД цолтон:
Завхан аймгийн Идэр сумын уугуул, Улсын начин Ш.Жаргалсайхан
Шинээр төрсөн АРСЛАН цолтон:
Увс аймгийн Ховд сумын харьяат Увснуур дэвжээний бөх Улсын харцага Н.Батсуурь
Хүүхдийн бөхийн барилдаанд 128 бөх барилдсанаас Өвөрхангай аймгийн Нарийнтээл сумын Б.Лхагвадорж түрүүлж, Сүхбаатар аймгийн онгон сумын харьяат Өсөхбаяр үзүүрлэжээ.
ХУРДАН МОРЬДЫН УРАЛДААН:
ХЯЗААЛАН насны морьдын уралдаан:
Хязаалан насанд 318 хурдан хүлэг уралдлаа.
Түрүү: Дорнод аймгийн Цагаан-Овоо сумын Т.Батзоригийн хурдан хээр үрээ
Аман хүзүү: Өмнөговь аймгийн Хүрмэн сумын Шоовдорын Баянбатын халзан үрээ аман хүзүүдсэн юм.
Айргийн гурав: Төв аймгийн Сэргэлэн сумын, Монгол Улсын Тод манлай уяач Д.Ононгийн хүү Батбилэгийн хурдан зээрд үрээ
Айргийн дөрөв: Төв аймгийн Баянцагаан сумын уяач Д.Даваахүүгийн хонгор үрээ
Айргийн тав: Сүхбаатар аймгийн Дарьганга сумын Эрдэнэбилэгийн хурдан хээр үрээ хурдаллаа.
ШҮДЛЭН насны морьдын уралдаан:
Шүдлэн насанд 307 хурдан хүлэг уралдлаа.
Түрүү: Сүхбаатар аймгийн Баяндэлгэр сумын харьяат Бат-Очирын Цэрэнбалтавын хул үрээ
Аман хүзүү: н.Пүрэвбаатарын борыг 802 дугаартай хүү унаж уралджээ.
Айргийн гурав: Төв аймгийн Баянжаргалан сумын уугуул Цэвэгжавын Тувааны хул,
Айргийн дөрөв: Дундговь аймгийн Адаацаг сумын уугуул Дашдэлэгийн Сүхбаатарын хонгор халзан
Айргийн тав: Төв аймгийн Сэргэлэн сумын уугуул, Тод манлай уяач Дамбадаржаагийн Ононгийн хул бундан
АЗАРГАНЫ уралдаан:
Энэ жилийн наадамд 222 хурдан азарга тоосоо өргөлөө.
Түрүү: Төв аймгийн Баянцагаан сумын Даваахүүгийн Баянбатын хонгор азарга, унаач хүүхэд 75 дугаартай, 8 настай Г.Сүлдбаатар
Аман хүзүү: Хөвсгөл аймгийн Мөрөн сумын Түвдэндоржийн Болдбаатарын халиун азарга унаач хүүхэд 345 дугаартай, 13 настай Б.Ганхүү
Айргийн гурав: Ховд аймгийн Эрдэнэбүрэн сумын Эрдэнэ-Очирын Тамирын хүрэн халзан азарга, унаач хүүхэд 369 дугаартай, 9 настай Б.Рагчаа
Айргийн дөрөв: Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын Содномцэрэнгийн Цэмбилийн сартай хүрэн азарга, унаач хүүхэд 144 дугаартай, 13 настай Б.Эрхчөлөө
Айргийн тав: Улаанбаатар, Баянзүрх дүүргийн Бадамын Оргилын оодон халтар азарга, унаач хүүхэд 522 дугаартай, 11 настай Г.Цэрэн
ИХ НАСНЫ морьдын уралдаан:
Их насанд 325 хурдан ажнай бүртгүүлж, уралджээ.
Түрүү: Улаанбаатар хотын уяач А.Амарбатын 422 дугаартай хул морь,
Аман хүзүү: Орхон аймгийн Баян-Өндөр сумын уяач, МУ-ын гавьяат дасгалжуулагч Д.Баясгалангийн 879 дугаартай хүрэн морь
Айргийн гурав: Улаанбаатар хот Сонгинохайрхан дүүрэг Хөх чоно группийн ерөнхийлөгч Ө.Пүрэвбаатарын загал,
Айргийн дөрөв: Дундговь аймгийн Хулд сумын харъяат С.Мөнхбатын хул,
Айргийн тав: Архангай аймгийн Эрдэнэбулган сумын харъяат Т.Мөнхсайханы хүрэн тус тус хурдаллаа.
СОЁОЛОНГИЙН уралдаан:
Шанадас юугаан сорихоор 324 хурдан соёолон бүртгүүлэн уралджээ.
Түрүү: Өвөрхангай аймгийн Хайрхандулаан сумын уугуул, Монгол улсын Тод манлай уяач Э.Эрдэнэчулууны уясан, Архангай аймгийн Их тамир сумын уяач Ч.Ганзоригийн халтар соёолон
Аман хүзүү: Төв аймгийн Сэргэлэн сумын харьяат, Монгол улсын Тод манлай уяач Дамбадаржаагийн Ононгийн зээрд соёолон
Айргийн гурав: Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын уяач, Туваанжавын Гантөмөрийн бор үрээ
Айргийн дөрөв: Булган аймгийн Хутаг-Өндөр сумын Жадамбын Бат-Эрдэнийн бор үрээ
Айргийн тав: Дорнод аймгийн Баянтуул сумын уяач Цэгмидийн хурдан хул үрээ
ДААГАНЫ уралдаан:
Дааган насанд 291 хүлэг бүртгүүлж уралдсан юм.
Түрүү: Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын уугуул Монгол Улсын Тод манлай уяач Х.Бат-Эрдэнийн шарга даага
Аман хүзүү: Төв аймгийн Бүрэн сумын уугуул Х.Улам-Өрнөхийн хээр
Айргийн гурав: Говь-Алтай аймгийн харъяат МУ-ын тод манлай уяач Д.Ганбаатарын хар бор
Айргийн дөрөвт: Сүхбаатар аймгийн Халзан сумын харъяат н.Бат-Эрдэнийн хул даага
Айргийн тавд: Өмнөговь аймгийн Даланзадгад сумын харьяа аймгийн Алдарт уяач Б.Бадраа
СУР ХАРВАА:
Эрэгтэй харваачдаас Улсын мэргэн Л.Отгонбаяр улсын наадамд гурав дахь удаагаа түрүүлж ГОЦ МЭРГЭН боллоо. Тэрээр өнгөрсөн жил мөн спортын мастер Б.Батбаатарын хамтаар шалгаран үлдэж, түрүүлж байсныг наадамчин олон санаж буй биз ээ.
Харин эмэгтэй харваачдаас гоц мэргэн Д.Оюунчимэг түрүүлж ГАРАМГАЙ МЭРГЭН боллоо. Тэрээр улсын наадамдаа дөрөв дэх удаагаа ийнхүү түрүүллээ.
ШАГАЙН ХАРВАА:
Энэ жил нийт 50 багийн 490 гаруй харваачид өрсөлдсөнөөс Монгол Улсын үлэмж дархан мэргэн, Харишгүй мэргэн, Гарамгай мэргэн, Аймгийн мэргэн гээд 236 цолтой харваачид оролцлоо.
НЭГДҮГЭЭР БАЙР: Монгол улсын гарамгай мэргэн Ц.Идэрзориг ахлагчтай “Ажнай” группийн баг
ХОЁРДУГААР БАЙР: Монгол улсын мэргэн, спортын мастер С.Ямааранз ахлагчтай “АПУ” компанийн баг
ГУРАВДУГААР БАЙР: Т.Баварханд ахлагчтай “Тайгам Алтай” группийн баг гуравдугаар байранд тус тус шалгарлаа.
Та бүхэн наадамтай холбоотой бүхий л мэдээллийг хүлээн авахыг хүсвэл ЭНД ДАРНА уу.
Гэрэл зургийг mpa.mn
ҮНДЭСНИЙ ПОРТАЛ GOGO.MN
Тулгар төрийн 2223, Их Монгол Улсын 808, Ардын хувьсгалын 93 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадам сайхан болж өндөрлөлөө.
Нар хур тэгширсэн Монгол наадмынхаа хөтөлбөрийг эх орондоо байгаа болон дэлхийн өнцөг булан бүрт амьдран суугаа Монгол түмэндээ шуурхай хүргэхээр Үндэсний портал GoGo.mn сайтын хамт олон хичээн ажиллалаа.
Ингээд та бүхэндээ Үндэсний их баяр наадмын эрийн гурван наадмын ТОЙМ-ыг хүргэж байна, хүлээн авна уу.
ХҮЧИТ БӨХИЙН БАРИЛДААН
Үндэсний бөхийн барилдаанд хүчит 512 бөх барилдсанаас НАЧИН цолтон 5, ХАРЦАГА цолтон 1, ГАРЬД цолтон 1, АРСЛАН цолтон 1 төрлөө.
Шинээр төрсөн НАЧИН цолтнууд:
- Говь-Алтай аймгийн харьяат аймгийн арслан Б.Суманчулуун
- Төв аймгийн Баяндэлгэр сумын харьяат аймгийн хурц арслан Ч.Батчулуун
- Цэргийн арслан Б.Бадамсүрэнг
- Архангай аймгийн харьяат, аймгийн арслан Н.Адьяабат
- Завхан аймгийн Алдархаан сумын харьяат аймгийн арслан Л.Лха-Очир
Шинээр төрсөн ХАРЦАГА цолтон:
Ховд аймгийн чандмань сумын харьяат Улсын начин Б.Пүрэвсайхан
Шинээр төрсөн ГАРЬД цолтон:
Завхан аймгийн Идэр сумын уугуул, Улсын начин Ш.Жаргалсайхан
Шинээр төрсөн АРСЛАН цолтон:
Увс аймгийн Ховд сумын харьяат Увснуур дэвжээний бөх Улсын харцага Н.Батсуурь
Хүүхдийн бөхийн барилдаанд 128 бөх барилдсанаас Өвөрхангай аймгийн Нарийнтээл сумын Б.Лхагвадорж түрүүлж, Сүхбаатар аймгийн онгон сумын харьяат Өсөхбаяр үзүүрлэжээ.
ХУРДАН МОРЬДЫН УРАЛДААН:
ХЯЗААЛАН насны морьдын уралдаан:
Хязаалан насанд 318 хурдан хүлэг уралдлаа.
Түрүү: Дорнод аймгийн Цагаан-Овоо сумын Т.Батзоригийн хурдан хээр үрээ
Аман хүзүү: Өмнөговь аймгийн Хүрмэн сумын Шоовдорын Баянбатын халзан үрээ аман хүзүүдсэн юм.
Айргийн гурав: Төв аймгийн Сэргэлэн сумын, Монгол Улсын Тод манлай уяач Д.Ононгийн хүү Батбилэгийн хурдан зээрд үрээ
Айргийн дөрөв: Төв аймгийн Баянцагаан сумын уяач Д.Даваахүүгийн хонгор үрээ
Айргийн тав: Сүхбаатар аймгийн Дарьганга сумын Эрдэнэбилэгийн хурдан хээр үрээ хурдаллаа.
ШҮДЛЭН насны морьдын уралдаан:
Шүдлэн насанд 307 хурдан хүлэг уралдлаа.
Түрүү: Сүхбаатар аймгийн Баяндэлгэр сумын харьяат Бат-Очирын Цэрэнбалтавын хул үрээ
Аман хүзүү: н.Пүрэвбаатарын борыг 802 дугаартай хүү унаж уралджээ.
Айргийн гурав: Төв аймгийн Баянжаргалан сумын уугуул Цэвэгжавын Тувааны хул,
Айргийн дөрөв: Дундговь аймгийн Адаацаг сумын уугуул Дашдэлэгийн Сүхбаатарын хонгор халзан
Айргийн тав: Төв аймгийн Сэргэлэн сумын уугуул, Тод манлай уяач Дамбадаржаагийн Ононгийн хул бундан
АЗАРГАНЫ уралдаан:
Энэ жилийн наадамд 222 хурдан азарга тоосоо өргөлөө.
Түрүү: Төв аймгийн Баянцагаан сумын Даваахүүгийн Баянбатын хонгор азарга, унаач хүүхэд 75 дугаартай, 8 настай Г.Сүлдбаатар
Аман хүзүү: Хөвсгөл аймгийн Мөрөн сумын Түвдэндоржийн Болдбаатарын халиун азарга унаач хүүхэд 345 дугаартай, 13 настай Б.Ганхүү
Айргийн гурав: Ховд аймгийн Эрдэнэбүрэн сумын Эрдэнэ-Очирын Тамирын хүрэн халзан азарга, унаач хүүхэд 369 дугаартай, 9 настай Б.Рагчаа
Айргийн дөрөв: Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын Содномцэрэнгийн Цэмбилийн сартай хүрэн азарга, унаач хүүхэд 144 дугаартай, 13 настай Б.Эрхчөлөө
Айргийн тав: Улаанбаатар, Баянзүрх дүүргийн Бадамын Оргилын оодон халтар азарга, унаач хүүхэд 522 дугаартай, 11 настай Г.Цэрэн
ИХ НАСНЫ морьдын уралдаан:
Их насанд 325 хурдан ажнай бүртгүүлж, уралджээ.
Түрүү: Улаанбаатар хотын уяач А.Амарбатын 422 дугаартай хул морь,
Аман хүзүү: Орхон аймгийн Баян-Өндөр сумын уяач, МУ-ын гавьяат дасгалжуулагч Д.Баясгалангийн 879 дугаартай хүрэн морь
Айргийн гурав: Улаанбаатар хот Сонгинохайрхан дүүрэг Хөх чоно группийн ерөнхийлөгч Ө.Пүрэвбаатарын загал,
Айргийн дөрөв: Дундговь аймгийн Хулд сумын харъяат С.Мөнхбатын хул,
Айргийн тав: Архангай аймгийн Эрдэнэбулган сумын харъяат Т.Мөнхсайханы хүрэн тус тус хурдаллаа.
СОЁОЛОНГИЙН уралдаан:
Шанадас юугаан сорихоор 324 хурдан соёолон бүртгүүлэн уралджээ.
Түрүү: Өвөрхангай аймгийн Хайрхандулаан сумын уугуул, Монгол улсын Тод манлай уяач Э.Эрдэнэчулууны уясан, Архангай аймгийн Их тамир сумын уяач Ч.Ганзоригийн халтар соёолон
Аман хүзүү: Төв аймгийн Сэргэлэн сумын харьяат, Монгол улсын Тод манлай уяач Дамбадаржаагийн Ононгийн зээрд соёолон
Айргийн гурав: Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын уяач, Туваанжавын Гантөмөрийн бор үрээ
Айргийн дөрөв: Булган аймгийн Хутаг-Өндөр сумын Жадамбын Бат-Эрдэнийн бор үрээ
Айргийн тав: Дорнод аймгийн Баянтуул сумын уяач Цэгмидийн хурдан хул үрээ
ДААГАНЫ уралдаан:
Дааган насанд 291 хүлэг бүртгүүлж уралдсан юм.
Түрүү: Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын уугуул Монгол Улсын Тод манлай уяач Х.Бат-Эрдэнийн шарга даага
Аман хүзүү: Төв аймгийн Бүрэн сумын уугуул Х.Улам-Өрнөхийн хээр
Айргийн гурав: Говь-Алтай аймгийн харъяат МУ-ын тод манлай уяач Д.Ганбаатарын хар бор
Айргийн дөрөвт: Сүхбаатар аймгийн Халзан сумын харъяат н.Бат-Эрдэнийн хул даага
Айргийн тавд: Өмнөговь аймгийн Даланзадгад сумын харьяа аймгийн Алдарт уяач Б.Бадраа
СУР ХАРВАА:
Эрэгтэй харваачдаас Улсын мэргэн Л.Отгонбаяр улсын наадамд гурав дахь удаагаа түрүүлж ГОЦ МЭРГЭН боллоо. Тэрээр өнгөрсөн жил мөн спортын мастер Б.Батбаатарын хамтаар шалгаран үлдэж, түрүүлж байсныг наадамчин олон санаж буй биз ээ.
Харин эмэгтэй харваачдаас гоц мэргэн Д.Оюунчимэг түрүүлж ГАРАМГАЙ МЭРГЭН боллоо. Тэрээр улсын наадамдаа дөрөв дэх удаагаа ийнхүү түрүүллээ.
ШАГАЙН ХАРВАА:
Энэ жил нийт 50 багийн 490 гаруй харваачид өрсөлдсөнөөс Монгол Улсын үлэмж дархан мэргэн, Харишгүй мэргэн, Гарамгай мэргэн, Аймгийн мэргэн гээд 236 цолтой харваачид оролцлоо.
НЭГДҮГЭЭР БАЙР: Монгол улсын гарамгай мэргэн Ц.Идэрзориг ахлагчтай “Ажнай” группийн баг
ХОЁРДУГААР БАЙР: Монгол улсын мэргэн, спортын мастер С.Ямааранз ахлагчтай “АПУ” компанийн баг
ГУРАВДУГААР БАЙР: Т.Баварханд ахлагчтай “Тайгам Алтай” группийн баг гуравдугаар байранд тус тус шалгарлаа.
Та бүхэн наадамтай холбоотой бүхий л мэдээллийг хүлээн авахыг хүсвэл ЭНД ДАРНА уу.
Гэрэл зургийг mpa.mn
ҮНДЭСНИЙ ПОРТАЛ GOGO.MN