Баянгол дүүргийн түүхт 50 жилийн ойд зориулсан “Жанрайсаг бурханы авшиг” Улс, аймгийн алдар цолтой 224 бөхийн барилдаан Монгол бөхийн өргөөнд өчигдөр боллоо.
Барилдаанд улсын арслан П.Бүрэнтөгс, Н.Батсуурь, гарьд Б.Гончигдамба, заан Б.Соронзонболд, харцага Ц.Содномдорж, Ө.Бат-Орших, Т.Өсөх-Ирээдүй, А.Цацабшир, Н.Батзаяа, Б.Пүрэвсайхан, өсөх идэр начин Э.Энхбат, И.Ёндонсамбуу, Ш.Уламбаяр тэргүүтэй 224 бөх зодогложээ.
Энэхүү барилдаанд Завхан аймгийн Их-Уул сумын харьяат, "Алдар" спорт хороо, "Хөтөлийн цемент шохой" ХК-ны бөх, улсын гарьд Б.Гончигдамба түрүүлж, Увс аймгийн Улаангом сумын харьяат, БХИС, "Керамик" компаний бөх, улсын харцага Ө.Бат-Орших үзүүрлэв.
Их шөвөгт улсын арслан П.Бүрэнтөгс, Н.Батсуурь нар шалгарав.
Гурвын даваа
- П.Бүрэнтөгс у.а–А.Сүмбээ а.а
- Н.Батсуурь у.а–н.Ширчинхүү с.з
- Б.Гончигдамба у.г–Д.Төрболд а.н
- Ц.Содномдорж у.х–Б.Батдорж а.н
- Ө.Бат-Орших у.х–Давж.Батбаяр а.а
- Т.Өсөх-Ирээдүй у.х –Х.Алтансүх а.з
- А.Цацабшир у.х –Г.Энхбилэг а.х
- Б.Пүрэвсайхан у.х–Б.Хаш-Эрдэнэ а.а
- Н.Батзаяа у.х–Д.Тамир а.а
- Ө.Даваабаатар у.х –Ц.Цогт-Эрдэнэ а.а
- Э.Энхбат у.н–П.Батсүх а.а
- Ш.Уламбаяр у.ө.и.н–Э.Энх-Амгалан а.х
- Д.Цогзолдорж у.н –Д.Амарсайхан а.а
- Л.Гантулга-Ц.Ганбат а.н.н
- Л.Нямсүрэн у.н –Ж.Алтаншагай а.а
- Ч.Баянмөнх у.н–Б.Бат-Орших а.а
- А.Батмөнх у.н–Ч.Хөхчирэнгэр а.а
- 18.Б.Амарзаяа у.н–М.Бадарч а.а
- Л.Цэрэнтогтох у.н –М.Баасанбат а.а
- Т.Баасанхүү у.н– Н.Эрдэнэчулуун а.а
- Б.Бадамсүрэн у.н–М.Даваасүрэн а.з
- Л.Лха-Очир у.н –Б.Батдорж а.а
- Бо.Батжаргал у.н–Ц.Чимэддорж а.а
- Э.Даш у.н –Б.Түмэндэмбэрэл а.з
- Б.Эрдэнэхүү а.х.а–Б.Чимэдвандан а.а
- Н.Жаргалбаяр а.х.а –Х.Гантулга а.а
- Л.Батзориг ц.а–Б.Бат-Өлзий а.а
- О.Хангай а.а–Б.Тайван а.а
Дөрвийн даваа
- П.Бүрэнтөгс у.а–Э.Энх-Амгалан а.х
- Н.Батсуурь у.а–М.Даваасүрэн а.з
- Б.Гончигдамба у.г–Ж.Алтаншагай а.а
- Ц.Содномдорж у.х–Х.Гантулга а.а
- Ө.Бат-Орших у.х–Ц.Цогт-Эрдэнэ а.а
- Т.Өсөх-Ирээдүй у.х –Д.Амарсайхан а.а
- А.Цацабшир у.х –Ч.Хөхчирэнгэр а.а
- Б.Пүрэвсайхан у.х–О.Хангай а.а
- Н.Батзаяа у.х–Л.Батзориг ц.а
- Э.Энхбат у.н –М.Бадарч а.а
- Л.Гантулга-Б.Эрдэнэхүү а.х.а
- Ч.Баянмөнх у.н–Э.Даш у.н
- Л.Цэрэнтогтох у.н–Бо.Батжаргал у.н
- Т.Баасанхүү у.н– Л.Лха-очир у.н
Тавын даваа
- П.Бүрэнтөгс у.а –Х.Гантулга а.а
- Н.Батсуурь у.а–Л.Гантулга у.н
- Б.Гончигдамба у.г–А.Цацабшир у.х
- Ө.Бат-Орших у.х–М.Бадарч а.а
- Т.Өсөх-Ирээдүй у.х–О.Хангай а.а
- Н.Батзаяа у.х –Т.Баасанхүү у.н
- Ч.Баянмөнх у.н–Бо.Батжаргал у.н
Зургаагийн даваа
- П.Бүрэнтөгс у.а–гоц мөргөсөн
- Н.Батсуурь у.а–Т.Өсөх-Ирээдүй у.х
- Б.Гончигдамба у.г–Бо.Батжаргал у.н
- Ө.Бат-Орших у.х–Т.Баасанхүү у.н
Долоогийн даваа
- П.Бүрэнтөгс у.а –Б.Гончигдамба у.г
- Н.Батсуурь у.а –Ө.Бат-Орших у.х
Наймын даваа
- Б.Гончигдамба у.г –Ө.Бат-Орших у.х
/түрүүлсэн/ /үзүүрлэсэн/
Баянгол дүүргийн түүхт 50 жилийн ойд зориулсан “Жанрайсаг бурханы авшиг” Улс, аймгийн алдар цолтой 224 бөхийн барилдаан Монгол бөхийн өргөөнд өчигдөр боллоо.
Барилдаанд улсын арслан П.Бүрэнтөгс, Н.Батсуурь, гарьд Б.Гончигдамба, заан Б.Соронзонболд, харцага Ц.Содномдорж, Ө.Бат-Орших, Т.Өсөх-Ирээдүй, А.Цацабшир, Н.Батзаяа, Б.Пүрэвсайхан, өсөх идэр начин Э.Энхбат, И.Ёндонсамбуу, Ш.Уламбаяр тэргүүтэй 224 бөх зодогложээ.
Энэхүү барилдаанд Завхан аймгийн Их-Уул сумын харьяат, "Алдар" спорт хороо, "Хөтөлийн цемент шохой" ХК-ны бөх, улсын гарьд Б.Гончигдамба түрүүлж, Увс аймгийн Улаангом сумын харьяат, БХИС, "Керамик" компаний бөх, улсын харцага Ө.Бат-Орших үзүүрлэв.
Их шөвөгт улсын арслан П.Бүрэнтөгс, Н.Батсуурь нар шалгарав.
Гурвын даваа
- П.Бүрэнтөгс у.а–А.Сүмбээ а.а
- Н.Батсуурь у.а–н.Ширчинхүү с.з
- Б.Гончигдамба у.г–Д.Төрболд а.н
- Ц.Содномдорж у.х–Б.Батдорж а.н
- Ө.Бат-Орших у.х–Давж.Батбаяр а.а
- Т.Өсөх-Ирээдүй у.х –Х.Алтансүх а.з
- А.Цацабшир у.х –Г.Энхбилэг а.х
- Б.Пүрэвсайхан у.х–Б.Хаш-Эрдэнэ а.а
- Н.Батзаяа у.х–Д.Тамир а.а
- Ө.Даваабаатар у.х –Ц.Цогт-Эрдэнэ а.а
- Э.Энхбат у.н–П.Батсүх а.а
- Ш.Уламбаяр у.ө.и.н–Э.Энх-Амгалан а.х
- Д.Цогзолдорж у.н –Д.Амарсайхан а.а
- Л.Гантулга-Ц.Ганбат а.н.н
- Л.Нямсүрэн у.н –Ж.Алтаншагай а.а
- Ч.Баянмөнх у.н–Б.Бат-Орших а.а
- А.Батмөнх у.н–Ч.Хөхчирэнгэр а.а
- 18.Б.Амарзаяа у.н–М.Бадарч а.а
- Л.Цэрэнтогтох у.н –М.Баасанбат а.а
- Т.Баасанхүү у.н– Н.Эрдэнэчулуун а.а
- Б.Бадамсүрэн у.н–М.Даваасүрэн а.з
- Л.Лха-Очир у.н –Б.Батдорж а.а
- Бо.Батжаргал у.н–Ц.Чимэддорж а.а
- Э.Даш у.н –Б.Түмэндэмбэрэл а.з
- Б.Эрдэнэхүү а.х.а–Б.Чимэдвандан а.а
- Н.Жаргалбаяр а.х.а –Х.Гантулга а.а
- Л.Батзориг ц.а–Б.Бат-Өлзий а.а
- О.Хангай а.а–Б.Тайван а.а
Дөрвийн даваа
- П.Бүрэнтөгс у.а–Э.Энх-Амгалан а.х
- Н.Батсуурь у.а–М.Даваасүрэн а.з
- Б.Гончигдамба у.г–Ж.Алтаншагай а.а
- Ц.Содномдорж у.х–Х.Гантулга а.а
- Ө.Бат-Орших у.х–Ц.Цогт-Эрдэнэ а.а
- Т.Өсөх-Ирээдүй у.х –Д.Амарсайхан а.а
- А.Цацабшир у.х –Ч.Хөхчирэнгэр а.а
- Б.Пүрэвсайхан у.х–О.Хангай а.а
- Н.Батзаяа у.х–Л.Батзориг ц.а
- Э.Энхбат у.н –М.Бадарч а.а
- Л.Гантулга-Б.Эрдэнэхүү а.х.а
- Ч.Баянмөнх у.н–Э.Даш у.н
- Л.Цэрэнтогтох у.н–Бо.Батжаргал у.н
- Т.Баасанхүү у.н– Л.Лха-очир у.н
Тавын даваа
- П.Бүрэнтөгс у.а –Х.Гантулга а.а
- Н.Батсуурь у.а–Л.Гантулга у.н
- Б.Гончигдамба у.г–А.Цацабшир у.х
- Ө.Бат-Орших у.х–М.Бадарч а.а
- Т.Өсөх-Ирээдүй у.х–О.Хангай а.а
- Н.Батзаяа у.х –Т.Баасанхүү у.н
- Ч.Баянмөнх у.н–Бо.Батжаргал у.н
Зургаагийн даваа
- П.Бүрэнтөгс у.а–гоц мөргөсөн
- Н.Батсуурь у.а–Т.Өсөх-Ирээдүй у.х
- Б.Гончигдамба у.г–Бо.Батжаргал у.н
- Ө.Бат-Орших у.х–Т.Баасанхүү у.н
Долоогийн даваа
- П.Бүрэнтөгс у.а –Б.Гончигдамба у.г
- Н.Батсуурь у.а –Ө.Бат-Орших у.х
Наймын даваа
- Б.Гончигдамба у.г –Ө.Бат-Орших у.х
/түрүүлсэн/ /үзүүрлэсэн/